Youtube Tasarımını Değiştiriyor!

Dünyanın en popüler paylaşım sitesi olan YouTube, 8 aylık bir tasarım süreci ardından yeni tasarımını kullanıcılarının beğenisine sundu. Yeni tasarım 8 ay boyunca tasarlandıktan sonra 2 aylık bir beta sürecine alınmıştı ve denenmişti. Şimdi ise tasarım tamamlanmaya çok yakın. Youtube şuanki tasarımını yeni tasarım ile değiştirdi ve yeni arayüzünü tüm kullanıcılarının beğenisine sundu.

Google Youtube’u satın aldıktan sonra tasarımı daha sade ve kullanışlı hale getirmek için bir çok proje başlatmıştı. Bu projelerden en sonu tasarımı köklü olarak değiştirmekti. Bu yeni tasarımın temel amacı ise kullanıcılarının istediklerine çok daha rahat ulaşabilmesi, aradıklarını daha rahat bulabilmeleri ve daha çok video izleyebilmelerini sağlamak. Tasarımda yapılan genel değişiklikler ise şöyle;

– Yeni tasarımda videoların sağ tarafında yer alan bilgi kutucuğu videonun alt kısmına yerleştirildi ve biraz daha küçültüldü.

– Video’nun sol alt kısmında bulunan 5 yıldızlı değerlendirme kısmı kaldırıldı ve yerine like/dislike yani beğendim/beğenmedim sistemi getirildi.

– Video sayfalarındaki listeleme içeriği değiştirildi. Eğer bir arama yapıp video sayfasına geldiyseniz arama sonucunuzla alakalı olan diğer videoları size gösteriliyor. Eğer direkt olarak video sayfasına geldiyseniz bu video’ya benzeyen diğer videolar gösterilerek ilginizi çekmeye çalışıyor.

– Video’ya yapılan yorumları yine beğenebilir ve belli bir yoruma cevap atabilirsiniz. Ayrıca youtube bunların hepsini eş zamanlı olarak gerçekleştiriyor.

1 Yorum

  1. Çağrı Durak 04 Nisan 2010

Yorum Yaz