XEROX’tan Yeni Bir Tasarım: Silinebilir Kağıt

Tarih: 3 Ocak 2010   Yazar: SO  |  2.197 kez okundu
XEROX’tan Yeni Bir Tasarım: Silinebilir Kağıt

XEROX firmasının yeni icadı olan “silinebilir kağıt”  27 Eylül – 12 Ekim tarihlerinde Chicago’daki Millenıum Park’ ta oluşturulan  WIRED nextfest fuarında tüketicilere sunuldu. Teknoloji alanında kabul edilebilir görülen bütün elektronik ve sarf malzemelerinin tanıtıldığı bu etkinlikte, “silinebilir kağıt” buluşuyla XEROX firması büyük ilgi gördü.

Bütün dünya pazarına sunulduğu ilk günden beri çok sesini duyuran ve dünyaca bilinen TIME dergisininde  2007 yılının en çok ilgi gören icatları arasında gösterilen “silinebilir kağıt” buluşu,XEROX firmasının KANADA’daki araştırma ve geliştirme merkezinin ortaklaşa çalışması sonucu ortaya çıktı. Gelecek yıllardaki kağıt tüketimini kısmende olsa değiştirebilecek bu yeni teknoloji, geçici olarak yazılan verilerin silinmesini sağlayacak. Çalışmalar sürerken en can alıcı yöntemin bulunması çok zaman harcanması neden oldu. Bu en önemli nokta ise, , belli miktar dalga boylarında ışık alan parçaların renk değiştirdikleri ve belli bir süre sonra kendiliğinden ortadan kayboldukları an oldu. Tüketiciler bu noktadan hareket ederek içinde bulunduğumuz zamana göre 16 ile 24 saat arasında kendi kendini silebilen ve tekrar tekrar kullanabilen “silinebilir kağıt” ile tanışmış oldular.

XEROX firmasının yaptığı araştırmalara göre tüketicilerin iş yaşantılar boyunca basmış oldukları kağıt dökümlerinin %45’lik bir kısmını çöpe attıkları söz konusu olduğunu gösteriyor. XEROX firmasının analistçileri tüketicilerin bilgisayar kullanarak işlerini yapmasına rağmen  bir dökümanın incelenmesinde kağıt kullanımını yaygın bir biçimde tercih ettiklerini söylüyorlar.  Gerekli dökümanları kağıt üstünde okuduklarını anlatan analistçiler, bu yeni yöntemin kağıt sarfiyatını engelleyebileceğini söylüyorlar. Analistçi ve uzmanlar tarafınca, bu yeni teknoloji  en azıyla düşünürsek tüketicilerin bu tip çelişkilerderden kurtulabileceğini öne sürmektedirler.

Konu ile ilgili röpartajda XEROX firma sahibi şunları kısaca şunları söyledi: “Xerox olarak, dünyada yenilikçiliğin öncüsü ve bilgi çağının önemli mimarlarından biri olduk. Yıllardır yaptığımız yenilikler ile birlikte insanların ve kurumların birbirleriyle olan bilgi alış veriş biçimlerini değiştirdik ve değiştirmeye de devam ediyoruz” dedi. Xerox’un rekabet ortamında ayakta kalabilmek için değil, teknoloji geliştirme misyonundan dolayı inovasyona önem verdiğini belirten Sophie Vandebroek, “Bu fuarda tanıttığımız teknolojiler, sadece müşterilerimizin işlerini kolaylaştırmıyor, dünyamızın daha yaşanabilir ve kaynaklarımızın daha sürdürülebilir olmasını da sağlıyor” şeklinde konuştu.

Ayrıca; uzmanlar kağıt kullanımı konusunda sarfiyat yaşanmaması için gerekli önerilerde bulundular. Bu öneriler kısaca şöyle;
Kağıdın her iki tarafını kullanın.
Bilgiyi ağ ortamında yönetin.
Kağıt dosyaları dijital ortama aktarın.
Seçici olun.
Doğru kağıdı kullanın.
Geri dönüştürün.


  Bu yazı için daha yorum yapılmamış.
  İlk yorumu siz yazmak istermisiniz?

Yorum yazmak istermisiniz?

Sorbize RSS Beslemesi    Sorbize E-Posta Aboneliği    Sorbize'yi Facebooktan Takip Edin    Sorbize'yi Twitter'dan Takip Edin    Abone

Yazılar E-Posta'na Gelsin:

Lazım Olabilir
 • Webmaster Portalı
 • Url Kısaltma Servisi
 • Sorbize.com bir çok kategoride güzel ve özgün makaleler okuyabileceğiniz güncel web 2.0 bir blogdur.
  © Tüm Hakları Saklıdır.
  Bu websitesi DMCA Protection ile lisanslanmıştır. Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.