Disk Birleştirme ve Gözden Geçirmenin Önemi

Bu makalemizde disk birleştirme ve gözden geçirmenin önemine değineceğiz. Kısaca açıklamak gerekirse harddisk üzerinde birçok karışık işlem yaparız ve genellikle bu harddiskte karmaşık bir oluşum başlatır. Veya diskin manyetik yapısının bozulmasına neden olan cep telefonlarımızın diskimiz üzerinde oluşturduğu hataları düzeltmek bir bakıma mümkündür. Ve diskimizin hızını arttırmak istiyorsak bunu yapmamuz gerekir. Nedir bu yapmamız gerekenler ?

* Disk birleştirmeyi ayda bir de olsada yapınız. Bunun gerekliliği ni şöyle açıklayalım müzikleriniz ile resimleriniz karışık şekilde harddiske yazılmış bu bilgisayarın ulaşması açısından zordur. Fakat bunları düzenli bir şekle alırsa bilgisayar örneğin müzikleri bir arada resimleri bir arada vb.. dosyaları bir araya sıralarsa harddisk üzerinde bunları yönetmesi daha kolaydır ve bilgisayarın performansını artıracaktır. Bir başka önlem ise disk hatalarını gözden geçirme işlemidir. Diskte oluşan manyetik hatalar ve geçici fiziksel hatalar disk gözden geçirme ile düzeltilmesi mümkün haldedir.

Bunlara bilgisayarımızda ulaşmak için aşağıdaki işlemleri gerçekleştiriniz;

Disk Birleştirme ; Başlat>Donatılar>Sistem Araçları>Disk Birleştiricisi yönergelirini izleyerek ulaşabilirsiniz.

Disk Gözden Geçirme ; Başlat>Çalıştıra ‘ chkdsk /f ‘ ( tırnaklar hariç ) komutunu verdiğiniz de bilgisayarınız bu komutu algılayacaktır.

Bu dediğim işlemleri uyguladığınızda sisteminizde belirli bir hız artışı göreceksiniz.

Bunun yanı sıra TuneUp2009 gibi proğramları kullanarakta sisteminizi hızlandırmanız mümkün sizin verdiğiniz yönergelere göre belirli günlerde ve gerekli olduğu zamanlarda sizin yerinize bu işlemleri yapar ve bilgisayarınızın hızlanması adına büyük işler başarır. TuneUp2009 Programınının kullanımını ise bir başka makalemde anlatacağım.

1 Yorum

Yorum Yaz